נהיגה ללא רישיון נהיגה

נהיגה ללא רישיון נהיגה
תוכן עניינים

נהיגה ללא רישיון היא אחת העבירות החמורות ביותר בחוקי התעבורה. בתי המשפט קוראים למיגור תופעה מסוכנת זו, במיוחד בקרב קטינים ובני נוער. 

כך כתבה באחד מפסקי הדין בעניין כבוד השופטת נגה אהד (בית המשפט המחוזי-מרכז): 

"ריבוי עבירות נהיגה בידי בלתי מורשים, (ו)ריבוי עבירות נהיגה בעת פסילה על-ידי בלתי מורשים, מחייב את העלאת רף הענישה למאסר בפועל – ולא בעבודות שירות – כבר מביצוע עבירת נהיגה ראשונה"

בתי המשפט קוראים להחמיר בענישה ולשלוח למאסר בפועל את מי שיורשע בביצוע עבירה של נהיגה ללא רישיון! 

נגן וידאו

הבסיס החוקי – נהיגה ללא רישיון נהיגה

סעיף 10 לפקודת התעבורה מחייב נהג לנהוג כשברשותו רישיון נהיגה תקף לסוג הרכב. עבירה זו יכולה להתבצע ע"י מי שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה או ע"י מי שרישיונו נפסל או שאינו בתוקף מכל סיבה שהיא.

עונש של פסילת רישיון מוטל בדרך כלל בגין עבירות תעבורה חמורות, והפסילה משמשת אמצעי ריסון נגד אותם נהגים הנחשבים מסוכנים – זהו אמצעי להרחקתם מהכביש. לכן, קיימת חשיבות רבה לאכיפה נגד נהגים הבוחרים להמשיך לנהוג בהיותם בפסילה.

מי מוסמך לפסול את רישיון הנהיגה שלי?

ישנם מספר גופים המוסמכים לפסול רישיון נהיגה של נהג, לתקופה קצובה או לצמיתות – 

קצין משטרה

קצין משטרה מוסמך להטיל על נהג פסילה מנהלית לתקופה של 30, 60 או 90 יום בשל חשד לביצוע עבירת תעבורה חמורה ולצורך הרחקת הנהג נחשד כמסוכן מהכביש באופן מידי.

בית משפט

בתי המשפט לתעבורה, בתי דין צבאיים ועוד רשאים להטיל פסילה כרכיב ענישה כחלק מגזר דין או פסילה במהלך ההליך השיפוטי (פסילה עד תום ההליכים, פסילה עד החלטה אחרת ועוד). תקופת הפסילה נקבעת ע"י בית המשפט ונתונה לשיקול דעתו.

רשות הרישוי

משרד הרישוי מטיל פסילה על נהגים כאמצעי תיקון ע"פ שיטת הניקוד או  פסילה לאחר המלצה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

מדיניות הענישה בעבירות נהיגה ללא רישיון

העונש שיגזר על אדם שנהג ללא רישיון נהיגה יכול להתחיל בעונש של מאסר על תנאי ועד 18 חודשי מאסר בפועל, זאת, בנוסף לעונשים הנלווים בדמות מאסר על תנאי, פסילת רישיון נהיגה לתקופה ממושכת, קנס והתחייבות כספית שלא לחזור על ביצוע עבירות אלה.

החוק מבחין בין מספר מצבים של נהיגה ללא רישיון. החומרה של אדם שנהג ללא רישיון כי שכח לחדשו אינה דומה לאדם שנהג ללא רישיון כשמעולם לא הורשה לנהוג או לאדם שנהג בזמן שנפסל לנהיגה. במאמר זה נסקור את העבירות והנסיבות השונות של נהיגה ללא רישיון ואת ההשלכות של הרשעה בעבירות אלה על עתידו של הנהג.

אי חידוש רישיון בזמן ונהיגה ללא רישיון תקף

נהיגה ללא רישיון מהסיבה של "אי חידוש במועד" היא בדרגת החומרה הנמוכה ביותר. עבירה מסוג זה מוגדרת כעבירה טכנית. רמת המסוכנות של נהג אשר קיבל רישיון אך לא זכר או נמנע מסיבות כלכליות לחדשו פחות מסוכן מאשר נהג אשר לעולם לא למד ועבר מבחני רישוי לקבלת רישיון נהיגה.

על כן, גם הענישה בגין עבירה זו קלה יותר במיוחד אם אי החידוש היה לפרק זמן קצר בלבד.

כך, נהיגה בלי רישיון תקף לתקופה של עד 6 חודשים תוביל לקנס כספי ואילו נהיגה ללא רישיון תקף מעל 6 חודשים תגרור זימון לבית המשפט.

נהיגה בכלי רכב השונה מזה המותר על פי הרישיון

יש לך רישיון רכב ונתפסת נוהג על אופנוע?

רמת המסוכנות במצב זה חמורה יותר ולכן גם העונש חמור בהתאם.

במקרים אלה תבקש המאשימה לגזור על הנהג עונש של פסילת רישיון לתקופה ארוכה, פסילה על תנאי וקנס כספי. עבירות אלו נחשבות עבירות תנועה חמורות.

על עבירה חוזרת, עשוי העונש להחמיר עוד יותר, ואף לכלול מאסר בפועל, לצד עונשים נוספים.

נהיגה ללא קבלת רישיון

המצב החמור ביותר הוא נהג אשר נמצא נוהג ברכב, כאשר מעולם לא קיבל רישיון נהיגה. רמת המסוכנות במצב זה גבוהה ביותר, ובתי המשפט לתעבורה מתייחסים בחומרה יתרה לעבירה זו.

העונש במקרה של נהיגה ללא רישיון כלל עשוי להיות מאסר של עד שנתיים בפועל, לצד פסילת רישיון נהיגה עתידי, לתקופה מינימאלית של שלושה חודשים.

אדם אשר הרשה לנהג ללא רישיון לנהוג ברכבו

עבירה זו מוגדרת התרת נהיגה, והיא נחשבת עבירה חמורה ביותר. נהג שאיפשר לאדם ללא רישיון ביודעו שאין בידיו רישיון נהיגה עובר עבירה שעונשה מאסר של 3 שנים בפועל ועונשים נלווים.

הרשת לקטין ללא רישיון נהיגה לנהוג ברכבך? העונש אף חמור יותר ועשוי להגיע לחמש שנות מאסר, קנס ופסילת רישיון לתקופה מינימאלית של 3 שנים.

שימוש ברכב ללא ידיעת בעל הרכב

במצב בו נתפס נהג נוהג ברכב ללא ידיעת הבעלים צפוי הנהג לעונשים כבדים בדמות פסילה ארוכה בפועל ואף מאסר בפועל במקרים החמורים יותר. על מנת שנוכל לסייע לך להפחתת העונש בכל מקרה בו נהגת ללא אישור בעלי הרכב פנה באופן מידי למשרדינו לקבלת ייעוץ משפטי.

ליווי משפטי של עורך דין לדיני תעבורה- משרדנו מעניק ליווי וסיוע משפטי לנהגים אשר הואשמו בביצוע עבירה נהיגה ללא רישיון. התייעצות עם עורך דין חשובה ויכולה לסייע רבות בהפחתת העונש.

קטין שנהג ללא רישיון

לא מעט קטינים ובני נוער נתפסים נוהגים ללא רישיון. עבירה זו היא עבירה נפוצה מאוד בקרב בני הנוער והקטין שנתפס מבצע עבירה זו יעמוד לדין על כך בפני בית משפט לנוער. זוהי עבירה פלילית והרשעה בעבירה זו עלולה להשליך על עתידו של הקטין.

במקרים אלה, יש חשיבות רבה לקבל ייעוץ וליווי מעורך דין תעבורה הבקיא בחוק הנוער. ההתייחסות לקטינים במשפט הפלילי שונה ודורשת מומחיות מיוחדת ע"מ לא לפגוע מעבר לנדרש בעתידו של הקטין. עורכת דין יערית אוליאל מייצגת קטינים בעבירות תעבורה בבית המשפט לנוער ואף משמשת כמרצה לבני נוער מטעם לשכת עורכי הדין ע"מ ללמדם להימנע מביצוע עבירות חמורות כגון עבירות אלו.

נהיגה בזמן פסילה

נתפסתם נוהגים בזמן פסילה או שלילה? נהיגה בזמן פסילה היא עבירה חמורה מאוד. בתי המשפט יכולים להטיל עונשים החל מקנסות גבוהים, פסילת רישיון נהיגה למשך חודשים ושנים ועד שלוש שנות מאסר בפועל!

הסיבה להחמרה במקרים אלו ברורה – אדם שכבר נפסל בעבר ע"י גורם מוסמך אשר אסר עליו לנהוג, והנהג בחר לנהוג למרות האיסור, לבית המשפט לא נותרת ברירה אלא להרחיק אותו מהכביש בדרך אחרת – בדרך של מאסר.

מלבד זאת, בתי המשפט רואים מייחסים חומרה רבה לאדם שזלזל בהחלטה שיפוטית ובחר לנהוג בזמן פסילה. מבחינת בית המשפט מדובר באדם שאינו סר למרותו של החוק ולכן יש לנקוט ביד קשה ובענישה מחמירה יותר בדמות מאסר של ממש. נהגים רבים אשר רישיונם נפסל חשים כי איכות חייהם נפגעה.

התנהלות ללא רישיון נהיגה מקשה ומכבידה עד מאד ולכן יש שיעדיפו לקחת את הסיכון ולנהוג ברכב על אף הפסילה. "רק בתוך העיר, מה כבר יקרה?" הם שואלים, "נסיעה של 7 דקות, מה הסיכוי שהמשטרה תתפוס אותי"? ובכן, הסיכוי בהחלט קיים. המשטרה מנסה להילחם בכל כוחה בעבירה של נהיגה בזמן פסילה. המשטרה מציבה מארבים וכך מנסה לתפוס נהגים אשר נוסעים בזמן פסילה.

נתפסת נוהג בזמן פסילה? עורך דין תעבורה יכול לעזור

כדי להבין כיצד יכול לסייע עורך דין תעבורה במקרים כאלו צריך להבין מה בידיוק נדרשת המאשימה להוכיח לבית המשפט ע"מ להרשיע נהג בעבירה של נהיגה בזמן פסילה. לעבירה של נהיגה בזמן פסילה ישנם שלושה רכיבים עיקריים:

  1. פסילה מלקבל ומלהחזיק רישיון נהיגה
  2. הודעה על דבר הפסילה
  3. נהיגה ברכב בזמן הפסילה

ישנם מקרים בהם הנהג לא נכח במשפטו ולא הודיעו לו על הפסילה, או מקרים בהם יש צורך בחישובי פסילה, הפקדת רישיון נהיגה, עיכובי ביצוע של עונש הפסילה וכדומה. עורך דין תעבורה יבחן בקפידות את הראיות ויבדוק האם בכלל מתקיימת עבירה של נהיגה בזמן פסילה, אחרת ניתן להביא לזיכוי מהאישום.

יש לזכור כי לעיתים קרובות רישומי המידע במחשב המשטרתי אינם חפים מטעויות. פעמים רבות מתגלות טעויות בשל תקלות במחשב, עיכוב בקבלת מידע עדכני או אפילו טעויות אנוש בדיווחים – טעויות אלה עלולות לגרום לרישומים של פסילות במסוף המשטרתי למרות שפסילות אלה כבר רוצו או בוטלו והדבר לא בא לידי ביטוי במסוף המשטרתי. 

 בכל מקרה, על מנת למזער נזקים בגין אישום של נהיגה בזמן פסילה, חובה להיוועץ בעורך דין תעבורה. ללא עורך דין תעבורה מיומן, הנהג עלול למצוא את עצמו עצור מאחורי סורג ובריח עוד בטרם יתברר דינו שכן ברוב המקרים מי שנתפס נוהג בזמן פסילה מובא כעצור בפני בית המשפט.

עיכוב לחקירה

במרבית הפעמים בהן עולה חשד שאדם נהג בזמן פסילה – הנהג יעוכב לחקירה במשטרה. מטרת החקירה היא לבסס את החשד לצורך הגשת כתב אישום. החוקר יודיע לנהג מהן החשדות נגדו ויעדכן אותו בדבר הזכות להיוועץ בעורך דין לפני חקירתו. אל תוותרו על זכות זו! ייעוץ לפני החקירה מעורך דין תעבורה יכול לשפר את מצבכם. נצלו את זכותכם.

ההשלכות של הרשעה בעבירה ללא רישיון

מלבד העונש שיגזר על מי שהורשע בביצוע העבירה של נהיגה ללא רישיון, יש חשש אמיתי, כי עצם ההרשעה של נהג בעבירה כגון זו תמנע ממנו מלהחזיק ברישיון נהיגה מסחרי או ציבורי בעתיד, אף לאחר שיסיים לרצות את עונשו.

זאת לאור העובדה, כי כל נהג המבקש דרגת רישיון לרכב ציבורי או מסחרי, עתיד לעבור, בין היתר, מבחן פסיכולוגי או בדיקה בוועדה רפואית מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים כאשר המטרה העיקרית היא לבחון את אישיותו של הנהג לצד עברו התעבורתי. הרשעה בעבירה חמורה של נהיגה ללא רישיון עלולה להוות שיקול מכריע אשר יביא לפסילתו של הנהג מלהחזיק ברישיון נהיגה ציבורי או מסחרי. 

כך, גם לגבי קטינים שהורשעו בעבירה של נהיגה ללא רישיון. בבואם לבקש להוציא רישיון נהיגה הם עתידים לקבל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים ויתכן כי המרב"ד ימנע מהם להוציא רישיון נהיגה בשל עבר תעבורתי זה.

משרדנו מתמחה בייצוג בעבירת נהיגה בזמן פסילה או נהיגה ללא רישיון נהיגה. במשרדנו תזכו למענה איכותי, מקצועי ומהיר 24/7. לייעוץ ראשוני עם עו"ד תעבורה המתמחה בעבירות נהיגה בזמן פסילה ונהיגה ללא רישיון נהיגה, התקשר עכשיו לעו"ד יערית אוליאל.

קראו איך לקוח שלנו אשר קיבל כתב אישום נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף והתיק הסתיים בקנס בלבד , בלי פסילה או תנאי!

אם לא חלפו למעלה מ- 6 חודשים מיום פקיעתו, תקבל דו"ח תעבורה עם קנס בסך 250 ש"ח ו- 8 נקודות.

אם חלפו למעלה מ- 6 חודשים מיום פקיעתו אך טרם חלפו שנתיים, תקבל דו"ח תעבורה עם קנס בסך 750 ש"ח ו- 8 נקודות. אם הרישיון פקע וחלפו למעלה משנתיים – תקבל הזמנה לדין. קרא על כך בהרחבה באתר. כנס עכשיו.

תקבל הזמנה לדין וכתב אישום. הענישה במקרה של נהיגה ללא רישיון יכולה להגיע למספר חודשים של מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פסילה מלקבל רישיון נהיגה, קנס כספי ועוד. מה אפשר לעשות? כנס לאתר לתשובות.

נהיגה על רכב ללא רישיון נהיגה המתאים לסוג הרכב תביא להגשת כתב אישום והזמנה לדין על נהיגה ללא רישיון. הענישה במקרים אלו יכולה להגיע למאסר בפועל, מאסר על תנאי, פסילה מלקבל רישיון נהיגה, קנס כספי ועוד. איך אפשר להקל בענישה? כנס לאתר לקריאת המאמר.

הבן שלך צפוי לכתב אישום פלילי בגין שימוש ברכב ללא רשות בעליו ונהיגה ללא רישיון נהיגה. אם תבחר לומר במשפט כי הם ידעת שהוא לקח את הרכב ע"מ לא לסבכו בעבירה חמורה זו – אתה עלול לקבל כתב אישום על מתן רשות לנהוג ברכב למי שלא הורשה לנהיגה. מה ניתן לעשות? קרא בהרחבה באתר – כנס עכשיו.

עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו