fbpx

תאונות דרכים

תוכן עניינים

מאז הקמת מדינת ישראל נהרגו למעלה משלושים אלף בני אדם בתאונות דרכים, יותר מבכל מלחמות ישראל ופיגועי הטרור גם יחד. להיות מעורב בתאונת דרכים הכוללת נפגעים זו חוויה לא פשוטה ויש לכך אף השלכות משפטיות.

הגברת האכיפה של משטרת התנועה (בעיקר באמצעות המצלמות), היא האמצעי העיקרי למלחמה בתאונות הדרכים. כתבי אישום בגין מעורבות בתאונות דרכים מוגשים בעיקר כאשר תאונת הדרכים אירעה עקב עבירת תנועה חמורה (נהיגה בשכרות, אי ציות לרמזור אדום, אי מתן זכות קדימה להולך רגל, נהיגה במהירות מופרזת ועוד) ו/או כאשר יש נפגעים.

גם אדם נורמטיבי שומר חוק עלול להיות מעורב בתאונת דרכים ולמצוא עצמו על ספסל הנאשמים עם כתב אישום חמור.

תאונת דרכים עם נפגעים

במקרים בהם התאונה כוללת נפגעים בגוף, המשטרה תנהל חקירה על נסיבות התאונה ותבחן את אחריות המעורבים בה. המשטרה תחקור האם תאונת הדרכים אירעה עקב חוסר תשומת לב של הנהג לכביש, האם נהג ברשלנות או בחוסר זהירות, אי ציות לתמרורים, דיבר בטלפון הנייד בזמן הנהיגה, נהג במהירות מופרזת או תחת השפעת אלכוהול.

לעיתים מגיעים אליי לקוחות שלא מבינים מדוע הוגש נגדם כתב אישום לאחר תאונה עצמית (תאונה בה הם הנפגעים היחידים) ומבלי שביצעו עבירת תנועה חמורה. כפי שציינתי, כתבי האישום מוגשים במקרים בהם נפגע אדם כתוצאה מתאונת דרכים, ואין זה משנה מיהו האדם שנפגע (הנהג עצמו, נהג של רכב אחר, נוסע או הולך רגל).

במרבית המקרים בהם מוגש כתב אישום בגין תאונת דרכים, מיוחסת לנהג עבירת תנועה שבצידה עונש של פסילת רישיון לתקופה מינימאלית (לרוב 3 חודשים או יותר, תלוי בעבירה המיוחסת לו ובתוצאות התאונה).

לרוב יתבצע שימוע לנהג החשוד בגרימת תאונת דרכים על ידי קצין משטרה. קצין המשטרה ייבחן בקפידה את עברו התעבורתי של הנהג וכן את נסיבות המקרה ונסיבותיו האישיות של הנהג. רישיון הנהיגה ברוב המקרים ייפסל פסילה מנהלית ל-60 ימים על ידי קצין המשטרה.

כיצד חייבים לפעול לאחר מעורבות בתאונה עם נפגעים?

אם היית מעורב בתאונת דרכים עם נפגעים, גם אם מדובר בנפגעים באופן קל בלבד, עליך להעמיד את רכבך סמוך למקום התאונה, ולא להזיז אותו עד שהמשטרה תגיע, אלא אם כן יש צורך לפנות או לסייע לפצועים.

כמו כן, הנך מחויב על פי חוק להעניק עזרה ראשונה לפצועים, להזעיק את כוחות ההצלה ולהמתין עד שיגיעו למקום. אם לא תעניק סיוע לנפגע, אתה עלול להיות מואשם בעבירת הפקרת פצוע ולעמוד לדין פלילי הכולל ענישה מחמירה.

עליך למסור פרטים לכל מי שהיה מעורב בתאונה ולכוחות המשטרה, ולהודיע על קרות תאונת הדרכים למשטרה באופן מיידי.

מהם העונשים בגין גרימת תאונת דרכים הכוללת נפגעים?

מלבד פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה לתקופה של עד 90 יום לאחר מעורבות בתאונה, כתב האישום והעונשים שיינתנו לאחר הרשעה תלויים במספר גורמים- הנסיבות שהובילו לתאונה, עברו התעבורתי של הנהג המואשם, מידת האשמה, חומרת הפציעה שנגרמה ועוד.

כאשר עבירת תעבורה כמו נהיגה ברשלנות, אי ציות לתמרורים, אי מתן זכות קדימה וכדומה גרמה לתאונה דרכים עם נפגעים באופן קל, רישיון הנהיגה של הנהג האשם יישלל לכל הפחות לשלושה חודשים.

אם כתוצאה מתאונת הדרכים נגרמה לאחד הנפגעים חבלה של ממש, העונש הקבוע הוא פסילת רישיון לתקופה של שלושה חודשים.

אם מדובר במקרה של פגיעה קשה או במוות שנגרם כתוצאה מהתאונה, רישיון הנהיגה עלול להיפסל לשנים רבות ובמקרים מסוימים אף לצמיתות.

עונשים נוספים שעלולים להיות מוטלים על נהג שהואשם בגרימת תאונת דרכים הם: תשלום פיצויים לנפגע, קנס, עבודות שירות, מאסר על תנאי ואף מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, הכל תלוי בנזקים שנגרמו בעקבות התאונה ובחומרת העבירות.

תאונה ללא נפגעים

תאונות נזק לרכוש עליהן אין צורך לדווח למשטרת ישראל. נדרשת מעורבות המשטרה כאשר נהג מסרב להזדהות או בתאונות דרכים שבהם מעורבים כוחות ביטחון והצלה. המשטרה מחליטה אם להגיש כתב אישום כנגד אחד הצדדים גם אם אין נפגעים בגוף בתאונה. העונשים יכולים להיות משמעותיים אם תאונת הדרכים נגרמה בשל ביצוע עבירה כמו אי מתן זכות קדימה, נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים, חציית צומת באור אדום וכו'.

עורך דין תאונות דרכים

אם הוגש נגדכם כתב אישום בתאונת דרכים עם נפגעים, זה הזמן להיוועץ עם עורך דין תאונות דרכים המתמחה בדיני התעבורה בכלל ובתחום תאונות הדרכים בפרט. עורך דין מקצועי ומנוסה יסייע, יכוון וייצג אתכם בצורה ההולמת ביותר.

דברים שכדאי לדעת

בכל מקרה של תאונת דרכים, בין אם מדובר בתאונת דרכים ללא נפגעים, ובין אם מדובר בתאונת דרכים עם נפגעים, הקפידו לצלם את זירת האירוע ואת הרכב הפוגע והרכב הנפגע מכל צדדיו (רצוי ומומלץ לעשות זאת עוד בזמן שהרכב נמצא במקום המדויק בו הוא נעצר על גבי הכביש), את סימני הבלימה על הכביש (במידה וקיימים כאלו) וכן מפגעים בטיחותיים בכביש, במידה וקיימים. עורך דין לתאונות דרכים יוכל לעשות שימוש בתמונות כראיות לטובתכם. מומלץ לצלם ולתעד כמה שיותר פרטים מהזירה- נזקים שנגרמו תוצאה מהתאונה, סימני בלימה, תמרורים באיזור התאונה, שדה ראייה של כלל המעורבים בתאונה וכו'. חשוב לזכור כי זמן קצר לאחר התאונה ייעלמו הסימנים מהכביש וכלי הרכב יתוקנו. אם היו עדי ראיה לתאונה, רישמו את פרטיהם לצורך מתן עדות מטעמך בבית המשפט.

אם במקרה הייתם מעורבים בתאונת דרכים קטלנית, מומלץ ליצור קשר מידי עם עו"ד לתאונות דרכים ממקום האירוע. עורך דין מומחה לתאונות דרכים ידע לזמן למקום מומחה הנדסי אשר יבצע איסוף נתונים מזירת האירוע. איסוף הנתונים ישמש את הנהג בניהול ההגנה המשפטית.

איסוף והנצחת ממצאים מיד לאחר האירוע חשוב מאד בעיקר בשל העובדה כי זמן רב יעבור עד לבירור נסיבות התאונה בבית המשפט ולכן ייתכן כי המקום ישתנה (הצבת תמרורים חדשים, סימון קווי עצירה או נתיבים, הסרת מפגעים שחסמו שדה ראיה (כמו ענפי עצים או אפילו רכבים שהועמדו במקום אסור וחסמו את שדה הראיה) וכדומה. הנצחת הממצאים במועד התאונה חשובה ויכולה להועיל להגנתך בבית המשפט בבו העת.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין תאונת דרכים?

מומלץ להיוועץ בעו"ד תעבורה טרם החקירה במשטרה, על מנת להבין מהן זכויותיך במהלך החקירה, מהן השאלות שתישאל וכיצד רצוי להשיב עליהן, ומהם הדברים שחשוב להדגיש בפני החוקר. לעו"ד יערית אוליאל, עו"ד תעבורה, ניסיון רב שנים של ייצוג נאשמים בתאונות דרכים.

יערית אוליאל, עו"ד תעבורה.

כאשר תאונת הדרכים התרחשה בעקבות עבירת תנועה שביצע הנהג וגרמה לפגיעה באדם או ברכוש. כתבי אישום בתאונות דרכים מוגשים בדרך כלל בשל ביצוע עבירות כמו "נהיגה בקלות ראש" או "נהיגה בחוסר זהירות". רוצים להבין מה זה אומר – כנסו לאתר.

העונש תלוי בגורמים רבים כמו תוצאות התאונה, מידת אשמתו של הנהג, עברו התעבורתי ועוד. פסילת רישיון הנהיגה, קנס כספי ובמקרים חמורים מאוד עלולה להסתיים אף במאסר בפועל.

בראש ובראשונה לסייע לכל מי שנפגע בתאונה. לאחר מכן מומלץ מאוד לתעד את זירת התאונה ולאסוף ראיות – תמונות, סרטונים, פרטים של עדי ראייה ומעורבים. והכי חשוב, לא לדבר עם אף אחד בשטח לפני שהתייעצתם עם עורך דין תעבורה מומחה לתאונות דרכים. למה זה חשוב? פרטים נוספים באתר.

שים לב שיחד עם כתב האישום קיבלת גם זימון לדיון בבית המשפט בעניינך. כדאי מאוד לתאם פגישה עם עורך דין תעבורה לפני הדיון. להסבר נוסף על ניהול תיק תאונת דרכים היכנס לאתר.